top of page

                                         RODITELJSKI STILOVI ODGOJA

 

Biti roditelj nije jednostavna uloga.  Roditeljstvo mnoge ispunjava srećom i uživanjem u djetetovu razvoju, no ponekad  je razvoj djeteta vrlo zahtjevan, tako da se u roditeljskom odgoju mogu pojaviti problemi.  Mnogi roditelji tada  postavljaju pitanje o  sv ojoj odgojnoj ulozi, o načinu postupanja i sl. Čak  požele da postoji neka roditeljska škola u kojoj bi savladali vještine kompetentnog roditeljstva. Mnogobrojne teorije slažu se u tome da je roditeljska uloga u odgoju djeteta vrlo velika, te da obitelj u ranom razvoju djeteta ima značajan utjecaj na razvoj ličnosti djeteta. Želja je svakog roditelja odgojiti odgovornu, emocionalno zrelu i stabilnu osobu, sretnog pojedinca koji će se uspješno integrirati  u socijalnu sredinu. Kako uspjeti u tom nimalo lakom zadatku?

 

 Dvije su ključne dimenzije roditeljstva: prva se dimenzija roditeljstva  odnosi na roditeljsko razumijevanje i roditeljsku toplinu, nasuprot neprijateljskom osuđivanju i odbacivanju.  Druga dimenzija odnosi se na roditeljske zahtjeve i nadzor. Kombinacija ovih dviju dimenzija predstavlja ono što zajedno nazivamo roditeljski stilovi odgoja. Postoje četiri osnovna odgojna stila koja se razlikuju s obzirom na te dimenzije. Tako razlikujemo : autoritaran, autoritativan, permisivan i ravnodušni  odgojni stil.

 

Autoritaran odgojni stil : u ovom odgojnom stilu roditelj ne pokazuje mnogo ljubavi djetetu, zahtjevi prema djetetu su visoko rangirani, a disciplina strukturirana, što znači da su postavljena pravila bez mnogo objašnjavanja, a nije rijetka niti pojava tjelesnog kažnjavanja djeteta. Očekivanja od djeteta su visoka. Ovakav roditelj ima za cilj odgojiti poslušno i samokontrolirano dijete. Dijete odgajano na ovaj način je povučeno, nepovjerljivo, razdražljivo,sklono promjenama raspoloženja, bojažljivo, nije spontano, niskog je samopouzdanja.

 

Autoritativan odgojni stil : je kombinacija postavljanja zahtjeva, granica, nadzora, ali roditelj djetetu pruža toplinu, potporu, razumijevanje i prihvaćanje. Glavni odgojni moto ovog odgojnog  stila je razvoj dječje znatiželje, kreativnosti, zadovoljstva i samostalnosti.Dijete odgajano na ovaj način je  komunikativno, energično,orijentirano postignuću, dobrog samopouzdanja, empatično.Roditelji  ovog odgojnog stila pitaju dijete za mišljenje,  te objašnjavaju svoje odluke.

 

Permisivan odgojni stil : možemo  opisati kao popustljiv, dopustljiv  odgoj. Roditelji koji dijete odgajanju na ovaj način ne postavljaju djetetu nikave zahtjeve niti ograničenja.  Odgoj ovih roditelja je nestrukturirani odgoj, što znači da djetetu  roditelj ne postavlja granice.  U ovom načinu roditeljskog odgoja slaba  je kontrola i nadzor, bez obzira što su takvi roditelji puni ljubavi i osjećaja prema djetetu, dakle dijete je prihvaćeno. Ovakav odgojni stil rezultirat će odgojem djeteta koje nema razvijen osjećaj odgovornosti, slabe je samokontrole, nezrelih,  impulzivnih pa i agresivnih reakcija. Dijete također karakterizira i socijalna neosjetljivost  na potrebe drugih.

Ravnodušan odgojni stil : obje odgojne dimenzije, roditeljska toplina i nadzor kod ovih su roditelja nisko rangirane. Djetetu se ne postavljaju nikakvi zahtjevi, a niti mu se ne pruža pažnja ili emocionalna podrška. Raspoloženje djece odrasle u ovakvim obiteljima  je promjenjivo, djeci nedostaje kontrola nad vlastitim ponašanjem, nemaju interesa, neodgovorna su, nedisciplinirana i sebična. Nedostaje im socijalna osjetljivost, a možemo reći i da su zaokupljena sama  sobom.

 

Na odgojni stil roditelja utječu brojni faktori:  same osobine roditelja, temperament djeteta, vanjski faktori (braća i sestre, kulturološka dimenzija obitelji, socijalna komponenta obitelji i niz drugih činilaca). No, da bi dijete odraslo u samostalnu i odgovornu osobu potrebno mu je pružiti ljubav , podršku, prihvaćanje, a isto tako mu postaviti granice i nadzor nad ponašanjem. Autoritet roditelja je prvi autoritet s kojim se dijete susreće, te je važan način na koji roditelj koristi svoj autoritet u odgoju, što će  imati veliki utjecaj na kasnije susretanje djeteta s različitim autoritetima. Kompetentno roditeljstvo je odgovorno roditeljstvo, kombinacija ljubavi, brige, prihvaćanja djeteta , uz nužno postavljanje jasnih granica i pravednih posljedica. Više o kompetentnom roditeljstvu možete pročitati u knjizi  Jespera Juula: “Vaše kompetentno dijete”, Educa,1998.

                                                                                                                                                 

                                                                                                                       Višnja Cuculić, pedagoginja mentor

AKO VAS DIJETE POTRAŽI POGLEDOM - POGLEDAJTE GA!


AKO VAS DIJETE DODIRNE RUKAMA – ZAGRLITE GA!


AKO VAS DIJETE DODIRNE USNAMA - POLJUBITE GA!


AKO DIJETE HOĆE NEŠTO DA VAM KAŽE - SASLUŠAJTE GA!


AKO SE DIJETE OSJEĆA USAMLJENO - PRATITE GA!


AKO SE DIJETE OSJEĆA BESPOMOĆNO- OJAČAJTE GA!


AKO SE DIJETE OSJEĆA  ŽALOSNO - RAZVESELITE GA!


AKO DIJETE IMA TEŠKOĆA - POMOZITE MU!


AKO DIJETE DOŽIVI NEUSPJEH – UTJEŠITE GA!


AKO DIJETE IZGUBI NADU – OHRABRITE GA!

bottom of page